Home

Schedule

History

Athletes

Results

Middle School

Photos

Coach Tom Millbrooke

Contact us

 

Canby Middle School Results

 

League 2010 PREVIEW Meet - Thursday, September 30, 2010

 

 

Results: 6th Girls / 6th Boys / 7th Girls / 7th Boys / 8th Girls / 8th Boys

Course: 6-7 Grade runs 2000 Meters, 8 Grade runs 3000 Meters

Weather: Conditions warm, sunny, tough course with a good hill in middle

 

Past Results

2010 Preview

2009 Preview/League Meets/Districts

2008 Preview/Districts

2007 Districts/Oct17/Oct10/Oct2/Preview | 2006 Preview/Oct4/Districts

2005 Districts/Preview | 2004 Districts/Preview | 2003 Districts/Preview

2002 Districts/Preview | 2001 Districts/Preview | 2000 Districts/Preview

1999 Districts/Preview

6th Grade Girls -- 2000 Meters

Course Records:

Page Rice, West Sylvan 7:08.65, 2007

6th Grade Record: Page Rice, West Sylvan 7:08.65, 2007

Pl Team Pos AthleteNo LastName FirstName School Time
1 1 163 Cates Cianne Canby 09:01.27
2 2 180 Oeleis Aarika Canby 09:24.33
3 1 391 Koppler Mackenna Rosemont Ridge 09:27.84
4 1 116 Finklea Morga Athey Creek 09:39.04
5 2 373 Finestein Tanya Rosemont Ridge 09:46.13
6 1 260 Johnson Kritine Inza Wood 09:48.37
7 3 417 Whitehall Kate Rosemont Ridge 10:20.81
8 1 222 Marin Christensen EWS 10:33.50
9 2 190 Abby Carton EWS 10:34.15
10 3 161 Brown Caitlin Canby 10:50.06
11 4 178 Kimble Rachel Canby 10:53.87
12 5 169 Heineman Autumn Canby 10:54.78
13 4 394 McCarthy Kerry Rosemont Ridge 11:03.78
14 5 355 Black Jenna Rosemont Ridge 11:19.98
15 2 105 Blockhus Emily Athey Creek 11:30.37
16 6 172 Kessler Sierra Canby 11:33.99
17 7 173 Volland Sydney Canby 11:34.84
18 3 108 Cornova Sophie Athey Creek 11:37.14
19 8 175 Mariano Victoria Canby 11:37.60
20 4 132 Mankin Morgan Athey Creek 11:50.55
21 3 193 Alisha Zhao EWS 11:54.27
22 5 123 Gowen Alex Athey Creek 11:55.21
23 6 420 Wood Carli Rosemont Ridge 12:25.71
24 9 187 Stewart Maddie Canby 12:32.28
25 10 176 Gallardo Shalmai Canby 12:36.25
26 11 183 Simmons Emily Canby 12:53.80
27 12 168 Harvey Bonnie Canby 13:02.07
28 2 264 McCarthy Emily Inza Wood 13:04.71
29 3 249 George Olivia Inza Wood 13:09.73
30 13 177 Ragain Riley Canby 13:39.79
31 7 403 Perry Mia Rosemont Ridge 13:54.97
32 4 288 Gimenez Raquel Inza Wood 14:05.63
33 4 196 Ashley Dueringer EWS 14:29.12
34 5 191 Alex Tees EWS 14:29.34
35 14 184 Steinmetz   Canby 14:59.14
36 8 419 Williams Brittany Rosemont Ridge 16:11.15
37 6 107 Butcher Jade Athey Creek 16:11.51
38 6 227 Nicole Snyder EWS 16:13.75

 

 

6th Grade Girls Team Scores

Team Score Tot Time
1 Canby 36 00:51:04.31
2 Rosemont Ridge 42 00:51:58.54
3 Athey Creek 77 00:56:32.31
4 EWS 92 01:02:00.38
5 Inza Wood INC INC
6 LOJ INC INC
7 Waluga INC INC

 

6th Grade Boys -- 2000 Meters

Course Records:

Taylor Hybl, Centennial, 7:08.42, 2007

6th Grade Record: Hefty Colton, Rosemont Ridge, 7:31.44, 2009
Pl Team Pos AthleteNo LastName FirstName School Time
1 1 203 Dominic Schultze EWS 08:07.24
2 1 160 Brooks Tristan Canby 08:26.44
3 1 386 Hughes Ivan Rosemont Ridge 08:26.61
4 2 158 Archer Dane Canby 09:14.35
5 1 152 Wick Alex Athey Creek 09:15.32
6 2 409 Seversen Levi Rosemont Ridge 09:15.52
7 2 129 Lang Connor Athey Creek 09:16.61
8 3 114 Edmonds Erik Athey Creek 09:17.56
9 3 411 Sutton Grant Rosemont Ridge 09:28.48
10 4 388 Johnson Hunter Rosemont Ridge 09:34.52
11 5 364 Cooks Joshua Rosemont Ridge 09:48.76
12 1 275 Ramirez Oscar Inza Wood 09:49.32
13 6 415 Waits Tristan Rosemont Ridge 09:49.54
14 2 214 Jake Klonsky EWS 10:02.54
15 4 150 Tang Daniel Athey Creek 10:04.22
16 5 127 Knight Zac Athey Creek 10:05.28
17 6 138 Pittman Rance Athey Creek 10:14.72
18 3 159 Brandhorst Garrett Canby 10:28.17
19 4 472 Maalchow Kameron Canby 10:29.93
20 5 473 Holtmann Carsen Canby 10:39.20
21 2 267 Murphy Patrick Inza Wood 10:54.39
22 7 112 Dierckes Charles Athey Creek 10:55.34
23 8 124 Haag Griffin Athey Creek 11:10.91
24 7 377 Guerins Cade Rosemont Ridge 11:26.31
25 9 118 Gandy Gregor Athey Creek 11:30.82
26 6 164 Constatino Juan Jose Canby 11:35.00
27 3 266 Muench Calvin Inza Wood 11:36.18
28 8 356 Bootz Noah Rosemont Ridge 11:41.25
29 9 375 Gowdy Bobby Rosemont Ridge 11:45.19
30 10 421 Zagone Joey Rosemont Ridge 11:54.11
31 4 285 Wiedensmith Morgan Inza Wood 11:54.78
32 5 241 Aguilar Yael Inza Wood 12:03.59
33 10 101 Aguirre Carlos Athey Creek 12:07.43
34 11 140 Rath Dylan Athey Creek 12:23.94
35 6 277 Ruby Brian Inza Wood 12:36.24
36 11 405 Rickett Jack Rosemont Ridge 12:40.27
37 12 380 Hascall Isaac Rosemont Ridge 12:48.43
38 7 259 Jimenez Mario Inza Wood 13:21.87
39 7 165 Crispin Bryce Canby 13:27.69
40 8 243 Ayala Ronald Inza Wood 13:55.26
41 9 256 Hulsizer Justin Inza Wood 14:06.08
42 12 109 Daniel Caleb Athey Creek 14:07.21
43 10 276 Ramirez Carlos Inza Wood 14:13.26
44 8 188 Ocampo Orlando Canby 14:30.39
45 13 111 Danies Cameron Athey Creek 14:31.17
46 11 272 Pimentel Ernesto Inza Wood 14:37.86
47 3 200 Charlie Terry EWS 16:30.00

 

 

6th Grade Boys Team Scores

Team Score Tot Time
1 Rosemont Ridge 39 00:46:33.89
2 Athey Creek 51 00:47:58.99
3 Canby 63 00:49:18.09
4 Inza Wood 111 00:56:18.26
5 EWS INC INC
6 LOJ INC INC
7 Waluga INC INC

 

7th Grade Girls -- 2000 Meters

Course Record: Page Rice, West Sylvan 7:08.65, 2007

Pl Team Pos AthleteNo LastName FirstName School Time
1 1 258 Jaroch Maricela Inza Wood 08:04.48
2 1 378 Guthner Juliana Rosemont Ridge 08:24.30
3 1 344 Watson Samarra LOJ 08:36.00
4 1 174 Bristol Natalie Canby 08:41.52
5 2 306 Elott Emily LOJ 08:52.25
6 3 326 Pauly June LOJ 09:00.39
7 4 311 Jackson Kendra LOJ 09:03.09
8 2 166 Flohr Breanna Canby 09:10.99
9 1 143 Savoy Carly Athey Creek 09:31.39
10 1 451 Newman Ellie Waluga 09:33.03
11 2 435 Hope Lindsey Waluga 09:34.92
12 3 430 Davies June Waluga 09:36.49
13 2 392 Marioni Samantha Rosemont Ridge 09:51.97
14 5 295 Atwood Tara LOJ 09:52.95
15 6 296 Bridwell Olivia LOJ 09:55.40
16 7 297 Carlson Madison LOJ 09:58.96
17 2 250 Glavey Alex Inza Wood 10:02.11
18 8 318 Maynez Alannah LOJ 10:05.04
19 3 367 DelBene Jacqueline Rosemont Ridge 10:07.75
20 9 328 Plott Hannah LOJ 10:10.84
21 10 322 Motylewski Marin LOJ 10:11.58
22 4 384 Hlady Anneke Rosemont Ridge 10:12.67
23 4 432 Eveleth Harper Waluga 10:14.03
24 5 456 Rabing Maddie Waluga 10:17.18
25 6 439 Larson Shelby Waluga 10:18.60
26 2 125 Humphrey Abby Athey Creek 10:31.81
27 11 343 Velazquez Andrea LOJ 10:47.64
28 12 293 Anderson Lauren LOJ 10:50.23
29 13 341 Traynor Kelsi LOJ 10:58.13
30 14 338 Sprenger Calista LOJ 10:58.36
31 3 254 Hallock Eve Inza Wood 12:00.20
32 4 273 Pounds Annika Inza Wood 12:05.29
33 3 135 Meyer Ellie Athey Creek 12:24.99
34 4 148 Takano Elliana Athey Creek 12:25.24
35 5 149 Tang Angela Athey Creek 12:25.85
36 5 374 Galloway Sami Rosemont Ridge 13:05.81
37 3 167 Guttery Carolyn Canby 13:23.83
38 6 357 Bosson Taylor Rosemont Ridge 13:29.48
39 5 286 Yeaton Lilly Inza Wood 13:38.31
40 6 247 Ferguson Miriam Inza Wood 15:10.00
41 7 245 Brauford Kaili Inza Wood 15:50.00

 

7th Grade Girls Team Scores

Team Score Tot Time
1 LOJ 35 00:45:24.68
2 Waluga 74 00:49:15.65
3 Rosemont Ridge 81 00:51:42.50
4 Inza Wood 99 00:55:50.39
5 Athey Creek 113 00:57:19.28
6 Canby INC INC
7 EWS INC INC

 

7th Grade Boys -- 2000 Meters

Course Record: Taylor Hybl, Centennial, 7:08.42, 2007

New Course Record

Pl Team Pos AthleteNo LastName FirstName School Time
1 1 382 Hefty Colton Rosemont Ridge 07:00.32
2 1 146 Squires Colin Athey Creek 07:15.06
3 1 212 Jackson Brim-Edwards EWS 07:16.31
4 2 400 Ollar Grayson Rosemont Ridge 07:33.74
5 1 182 Sebastian Ben Canby 07:34.00
6 3 401 Ollar Roman Rosemont Ridge 07:38.37
7 1 427 Belcik Noah Waluga 07:53.22
8 1 331 Riley Connor LOJ 07:55.83
9 4 413 Trank Nathan Rosemont Ridge 07:56.46
10 2 236 Tyler O’Donnell EWS 08:00.08
11 2 186 Thompson Ben Canby 08:00.47
12 5 369 Egan Conor Rosemont Ridge 08:00.65
13 2 151 Walker Nick Athey Creek 08:01.97
14 3 223 Max Hite EWS 08:04.78
15 2 324 Nicoll Kohl LOJ 08:05.54
16 3 0 Varton Ben Athey Creek 08:06.42
17 3 332 Rising Lynn LOJ 08:10.63
18 4 340 Tallman Riley LOJ 08:21.36
19 2 443 Lindsey Corbett Waluga 08:22.88
20 3 448 Miller Justin Waluga 08:23.98
21 4 442 Lindsey Fletcher Waluga 08:31.56
22 6 412 Taylor Cameron Rosemont Ridge 08:35.79
23 7 362 Carver Troy Rosemont Ridge 08:38.55
24 5 305 Duley Jon-Michael LOJ 08:39.36
25 4 210 Harry Thomas EWS 08:41.24
26 5 457 Reed Sam Waluga 08:46.82
27 6 317 Marshall Kyle LOJ 08:48.16
28 8 361 Carr Soren Rosemont Ridge 08:51.19
29 9 404 Pletcher Robin Rosemont Ridge 08:54.18
30 7 300 Clark David LOJ 08:55.43
31 4 106 Broberg Cameron Athey Creek 08:59.80
32 10 379 Hammon Connor Rosemont Ridge 09:00.44
33 5 145 Snapp Kane Athey Creek 09:01.35
34 11 408 Seigneur Wesley Rosemont Ridge 09:03.15
35 12 363 Clow Evan Rosemont Ridge 09:07.07
36 6 117 Galloway Kevin Athey Creek 09:07.79
37 1 274 Quenzer Cameron Inza Wood 09:08.13
38 6 466 Welborn Ricky Waluga 09:11.94
39 7 464 Tuffs Richard Waluga 09:22.05
40 8 467 Wurtz Sam Waluga 09:25.26
41 5 202 Din Bacher EWS 09:27.82
42 13 407 Seigneur Micki Rosemont Ridge 09:28.22
43 9 445 Mederos Reed Waluga 09:29.67
44 10 454 Owen Mac Waluga 09:30.50
45 11 462 Smith Jordan Waluga 09:32.42
46 2 257 Hult Connor Inza Wood 09:35.74
47 12 437 Kessel Owen Waluga 09:41.39
48 7 141 Rosenfeld Max Athey Creek 09:41.81
49 14 396 Miller Tyler Rosemont Ridge 09:42.59
50 15 368 Donaldson Liam Rosemont Ridge 09:43.42
51 13 461 Salsburg Nick Waluga 09:47.51
52 3 263 Love Andrew Inza Wood 09:47.77
53 16 372 Ferguson Aaron Rosemont Ridge 09:50.16
54 17 390 Kolitz Joe Rosemont Ridge 09:51.20
55 8 301 Conroy Paul LOJ 09:51.59
56 6 215 Jay Gamboa EWS 09:52.05
57 18 352 Abel Nick Rosemont Ridge 09:53.62
58 4 255 Hileman Keegan Inza Wood 09:56.18
59 8 121 Goetze Peter Athey Creek 09:59.53
60 7 237 Van Engstorm EWS 10:01.95
61 9 153 Woltjer Thomas Athey Creek 10:03.79
62 19 387 Jacobs Sam Rosemont Ridge 10:15.21
63 14 468 Zevenbergen Philip Waluga 10:16.54
64 9 335 Schimmelbusch Christian LOJ 10:16.74
65 15 465 Watkins Brennan Waluga 10:19.74
66 16 453 Orozco A.J. Waluga 10:30.56
67 17 441 Lee Joshua Waluga 10:44.09
68 18 444 Manning Timber Waluga 10:49.09
69 19 447 Mery Carlo Waluga 10:50.05
70 20 458 Riggs Garrett Waluga 10:51.28
71 21 433 Feeney Owen Waluga 10:52.29
72 20 381 Hayter Davis Rosemont Ridge 10:56.65
73 22 425 Andersen Ryan Waluga 11:19.95
74 23 426 Bartkowski Adam Waluga 11:22.14
75 21 393 Martins Dylan Rosemont Ridge 11:24.60
76 24 429 Carnese Blake Waluga 11:30.90
77 22 399 Naser Saffa Rosemont Ridge 11:33.98
78 25 452 O'Connor Walt Waluga 12:47.00
79 26 450 Nelson B. Connor Waluga 13:19.79
80 5 269 Ortiz Joseph Inza Wood 15:09.00
81 1         15:17.00

 

7th Grade Boys Team Scores

Team Score Tot Time
1 Rosemont Ridge 32 00:38:09.54
2 LOJ 82 00:41:12.72
3 EWS 87 00:41:30.23
4 Waluga 93 00:41:58.46
5 Athey Creek 90 00:41:24.60
6 Inza Wood 188 00:53:36.82
7 Canby INC INC

 

8th Grade Girls -- 3000 Meters

Course Record: Erin McLaughlin, Rowe, 12:16.61, 2005

Pl Team Pos AthleteNo LastName FirstName School Time
1 1 204 Dylan Hite EWS 13:25.52
2 2 189  McKenzie Hutchinson EWS 14:18.25
3 1 348 Yost Kinsey LOJ 14:23.46
4 2 342 Tucker Sarah LOJ 14:39.29
5 1 389 Jozic Marija Rosemont Ridge 14:52.90
6 2 397 Morford Hanna Rosemont Ridge 14:53.52
7 3 329 Reece Madeline LOJ 14:53.69
8 3 233 Sophie Schnitzer EWS 15:03.38
9 1 120 Godbey Alyson Athey Creek 15:08.25
10 2 147 Swanson Caroline Athey Creek 15:12.85
11 1 185 Stobie Hannah Canby 15:27.42
12 3 122 Gowen Toni Athey Creek 15:40.62
13 4 240 Keller Sophie EWS 15:45.34
14 4 299 Chandler Jennifer LOJ 15:48.93
15 5 347 Wunderlich Sophie LOJ 16:23.02
16 5 224 Mia Klonsky EWS 16:23.77
17 2 179 Rush Lindsey Canby 16:25.19
18 6 216 Jillian Briglia EWS 16:35.56
19 3 358 Breault Tesa Rosemont Ridge 16:38.34
20 4 354 Bernert Caitlin Rosemont Ridge 16:38.82
21 5 385 Hohensee Adrienne Rosemont Ridge 16:46.59
22 6 303 Curran Grace LOJ 16:55.65
23 7 201 Chaucie Edwards EWS 16:58.38
24 8 206 Elise Beck EWS 17:04.17
25 1 438 Kratz Maisy Waluga 17:10.83
26 3 170 Herman Kendal Canby 17:34.01
27 9 217 Kendra Zimmerdal EWS 17:39.71
28 7 321 Moore Dominique LOJ 17:40.67
29 8 298 Carter Clair LOJ 17:47.51
30 4 134 McKown Katie Athey Creek 18:29.92
31 5 110 Danies Sheil Athey Creek 18:33.20
32 6 398 Mosman Dori Rosemont Ridge 19:22.09
33 10 194 Allie Field EWS 19:23.14
34 11 225 Minna Javaswal EWS 19:23.96
35 4 171 Hicks Tyraya Canby 20:01.71
36 6 119 Gillespie Maddie Athey Creek 20:30.75
37 7 376 Gowdy Sara Rosemont Ridge 23:20.00
38 2 424 Aldridge Alex Waluga 37:00.00

 

8th Grade Girls Team Scores

Team Score Tot Time
1 EWS 40 01:14:56.26
2 LOJ 43 01:16:08.39
3 Rosemont Ridge 71 01:19:50.17
4 Athey Creek 86 01:23:04.84
5 Canby INC INC
6 Inza Wood INC INC
7 Waluga INC INC

 

8th Grade Boys -- 3000 Meters

Course Record: Elijah Greer, Waluga, 11:16.08, 2004

Pl Team Pos AthleteNo LastName FirstName School Time
1 1 460 Rooney Nick Waluga 12:07.54
2 1   Johnson Jason Inza Wood 12:44.55
3 1 323 Myers Eric LOJ 12:45.58
4 2 434 Finegan John Waluga 12:51.54
5 2 313 Landow Kyle LOJ 13:00.45
6 2 287 Taylor Matt Inza Wood 13:00.90
7 3 265 Meyer Josh Inza Wood 13:01.42
8 1 371 Evans Lucas Rosemont Ridge 13:02.12
9 3 446 Mederos Remy Waluga 13:03.49
10 1 230 Sam Swindell EWS 13:03.79
11 4 282 Villagomez Carlos Inza Wood 13:04.68
12 2 197 Baily Hazard EWS 13:08.19
13 5 251 Goddard Jonathon Inza Wood 13:11.81
14 3 294 Atchison Thomas LOJ 13:37.95
15 2 395 McGill Nate Rosemont Ridge 13:38.86
16 3 370 Evans Jacob Rosemont Ridge 13:40.45
17 4 337 Southworth Jack LOJ 13:42.87
18 4 410 Steirer Gabe Rosemont Ridge 13:56.94
19 1 142 Ryan Kelly Athey Creek 14:02.80
20 2 133 McDonald Grant Athey Creek 14:03.88
21 5 346 Wrenn Alex LOJ 14:27.86
22 3 100 1Schwan Henry Athey Creek 14:36.50
23 6 248 Forman Drew Inza Wood 14:42.41
24 7 246 Calderon Ricardo Inza Wood 14:50.53
25 6 312 Kehoe Jack LOJ 14:52.51
26 1 181 Saine Jonas Canby 14:53.86
27 8 252 Gomez Effrain Inza Wood 14:55.63
28 9 242 Austin Cole Inza Wood 15:07.67
29 4 436 Johnson Braden Waluga 15:14.86
30 5 402 Paquette Robert Rosemont Ridge 15:19.29
31 2 162 Burns Austin Canby 15:24.30
32 7 307 Favero Colin LOJ 15:48.79
33 8 309 Groznik Max LOJ 15:53.61
34 6 418 Wilkinson Isaac Rosemont Ridge 16:00.44
35 10 271 Pierce Cole Inza Wood 16:01.04
36 3 208 Griffin Kent EWS 16:02.07
37 9 292 Allworth Jackson LOJ 16:04.78
38 7 353 Bacon Thomas Rosemont Ridge 16:05.06
39 4 115 Farnbach Xander Athey Creek 16:06.39
40 5 139 Rath Tristan Athey Creek 16:09.63
41 10 302 Craver Austin LOJ 16:21.29
42 11 314 Liang  (Donny) Jian Tao LOJ 16:32.02
43 12 336 Smith Austin LOJ 16:45.15
44 5 431 DelFatti Kyle Waluga 17:05.17
45 6 459 Robb Ryan Waluga 17:10.25
46 7 440 Larson Will Waluga 17:16.37
47 8 455 Parisi Stephen Waluga 17:18.04
48 13 310 Hock Tyler LOJ 17:18.76
49 14 339 Stout Oscar LOJ 17:19.01
50 15 330 Remlinger Ben LOJ 17:20.11
51 11 283 Walter Thomas Inza Wood 17:29.46
52 6 102 Anderson Scott Athey Creek 17:31.91
53 12 284 Whitesell Lucas Inza Wood 18:29.08
54 16 316 Mantell Max LOJ 18:48.60
55 8 359 Bryck Logan Rosemont Ridge 19:02.04
56 9 383 Hinz Joe Rosemont Ridge 19:06.04
57 3 474 Davis Spencer Canby 20:04.80
58 9 463 Streeter Andrew Waluga 20:42.98

 

8th Grade Boys Team Scores
Team Score Tot Time
1 Inza Wood 39 01:05:03.36
2 LOJ 60 01:07:34.71
3 Waluga 77 01:10:22.60
4 Rosemont Ridge 85 01:09:37.66
5 Athey Creek 130 01:14:59.20
6 Canby INC INC
7 EWS INC INC

 

 

Links

Athletic.net

DyeStat

Border Clash

OSAA XC

Youth Runner

Downloads

 

 

Website last modified: Tuesday, October 04, 2011 08:58:57 AM