Home

Schedule

History

Athletes

Results

Middle School

Photos

Coach Tom Millbrooke

Contact us

 

League 1999 Pre District Meet

 

Results: 6th Girls / 6th Boys / 7th Girls / 7th Boys / 8th Girls / 8th Boys

Course: 6-7 Grade runs 1600 Meters, 8 Grade runs 2000 Meters

 

Past Results

2010 Preview

2009 Preview/League Meets/Districts

2008 Preview/Districts

2007 Districts/Oct17/Oct10/Oct2/Preview | 2006 Preview/Oct4/Districts

2005 Districts/Preview | 2004 Districts/Preview | 2003 Districts/Preview

2002 Districts/Preview | 2001 Districts/Preview | 2000 Districts/Preview

1999 Districts/Preview

6th Grade Girls -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Miles Courtney Ackerman 07:08.35
2 Mangan Christina Ackerman 07:08.87
3 Johnston Lacey Ackerman 07:09.95
4 Pendleton Claire Ackerman 07:18.25
5 Sandner Jenny Ackerman 07:39.40
6 Abraham Hillary Ackerman 07:39.67
7 Neil Megan WMMS 08:04.37
8 Lantz Jonelle Ackerman 08:19.01
9 Haynes Heather Robert Frost 08:32.63
10 Polan Angie RMS 08:40.37
11 Beard Danika Robert Frost 08:40.54
12 Price Katie Ackerman 08:52.74
13 Martin Sarah WMMS 08:52.90
14 Rohm Elena Ackerman 09:10.18
15 Vail Emily Ackerman 09:17.58
16 Loack Kassandra Robert Frost 09:37.20
17 Bodtker Casey Robert Frost 10:52.49
18 Urben Amanda Robert Frost 10:54.74
19 Pinard Kaylee Robert Frost 11:00.98

6th Grade Boys -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Sotel Edgar FP 06:08.70
2 Peterson Adam Ackerman 06:18.00
3 Mitchell Travis WMMS 06:27.13
4 Starner Cameron Robert Frost 06:33.53
5 Howorth Colin Ackerman 06:42.71
6 Tesch Chris Robert Frost 06:44.43
7 Lee Larry Gardiner 06:44.43
8 Fowler Maxwell WMMS 06:55.91
9 Wallace Jerid RMS 06:57.49
10 Shay Nathan FP 06:58.23
11 Lawrence Robert WMMS 07:12.45
12 McCormick Michael N. Marion 07:13.75
13 Sanders Scott WMMS 07:19.81
14 Griffin Shawn Ackerman 07:23.44
15 Dobbs Michael Ackerman 07:24.99
16 Lockwood Travis Ackerman 07:41.55
17 Blankenship Andrew WMMS 07:43.60
18 Bellmore Ty Ackerman 07:47.24
19 Molatore Dino HBLee 07:59.81
20 Beck Aiden Robert Frost 08:00.56
21 Callaway Gabe Ackerman 08:00.75
22 Howland Cameron WMMS 08:05.27
23 Ostlund Sean Ackerman 08:05.43
24 Sowles AJ Ackerman 08:05.57
25 Saenz David RMS 08:08.58
26 Nishikawa Jared RMS 08:19.91
27 Jerohmee   LCS 08:20.61
28 Milligan Jeremy FP 08:27.50
29 Aragon Faelan WMMS 08:27.65
30 Mills Mark N. Marion 08:30.88
31 Burich Nick WMMS 08:33.86
32 Letts JC WMMS 08:35.51
33 Wallace Mike HBLee 08:35.73
34 Herigstad Josh Ackerman 08:41.10
35 Griffiths Douglas WMMS 08:43.72
36 Kai Cody WMMS 09:05.80
37 Wood Preston Ackerman 09:11.97
38 Leos George FP 09:21.33
39 Deneen Kevin WMMS 09:32.46
40 Scott Craig Ackerman 09:41.54
41 Gray Jacob N. Marion 09:59.33
42   Donnie LCS 11:42.17

7th Grade Girls -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Carpenter Rachelle Ackerman 06:32.85
2 Aldinger-Gibson Berkeley Waluga 06:34.95
3 O'Neill Lauren Waluga 06:41.42
4 Harmon Jillian Waluga 06:56.85
5 Hoginer Hannah Waluga 06:58.78
6 Beeks Connie Scappoose 07:01.36
7 Hunt Erica Gardiner 07:03.41
8 Mathews Katie Waluga 07:03.65
9 Muller Katie Waluga 07:05.60
10 Lawrence Kelsey LOJHS 07:06.34
11 Southworth Susan Ogden 07:07.79
12 Tondreau Mandy Ogden 07:12.44
13 Corey Alycia Waluga 07:32.51
14 Brown Ashley Ackerman 07:33.14
15 Ball Lena Scappoose 07:35.52
16 Reinhart Brittany Gardiner 07:39.20
17 Bennett Melissa Waluga 07:39.78
18 Cooley Melissa Ogden 08:19.50
19 Funk Lizzie LOJHS 08:27.69
20 Saunders Jessica Ackerman 08:31.94
21 Edwards Kelsey Waluga 08:32.92
22 Longmann Laura Gardiner 08:38.46
23 Reed Kendall Scappoose 08:40.48
24 Schuster Nicole WMMS 08:42.94
25 McClure Quinn LOJHS 08:48.67
26 Sanders Justine Ackerman 08:49.03
27 Heler Jenifer   08:49.30
28 Stewart Samantha Waluga 08:51.50
29 Filipanko Jody Ogden 08:53.19
30 Olson Ashlyn Waluga 08:54.42
31 Rice Mandy Scappoose 08:58.64
32 Sanders Carolyn LOJHS 09:06.38
33 Valleur Jennifer Scappoose 09:10.03
34 Ryan Amanda Ackerman 09:24.02
35 Jewett Stephanie Scappoose 09:34.18
36 Gwinn Reata Gardiner 10:14.48

7th Grade Boys -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Downs Kyle Ackerman 06:20.62
2 Jannsen Jamey HBLee 06:21.57
3 Nehring Brett Ackerman 06:25.84
4 Craig Andy Waluga 06:29.43
5 Rigdon Terry Gardiner 06:35.06
6 Fah Robert Waluga 06:36.18
7 Petersen Justin Ackerman 06:39.76
8 Semerikov Billy French Prairie 06:43.12
9 Norton Erin N. Marion 06:44.79
10 MacAusland Andrew Waluga 06:45.94
11 McDougall Ryan Waluga 06:55.53
12 Nathan   LCS 06:58.76
13 Reubendale Chris Waluga 07:00.40
14 Sutton Johathon HBLee 07:00.56
15 Cooper Andrew Waluga 07:03.22
16 LaVenture Matt LOJHS 07:04.57
17 Root Taylor LOJHS 07:08.91
18 Freeman Ryan LOJHS 07:10.24
19 Yoder Isaac Ackerman 07:11.40
20 Porter Brandon Ackerman 07:12.00
21 Werner Alex LOJHS 07:12.75
22 Ryan   LCS 07:14.21
23 Dutton Brandon Gardiner 07:16.73
24 Olsen Matthew Ackerman 07:17.67
25 Crim Spencer LOJHS 07:18.74
26 Burkett Jordan HBLee 07:21.34
27 deFiebre Ben LOJHS 07:22.32
28 Levin Josh Waluga 07:22.48
29 Ronnie  Lynn   07:26.56
30 Wright Jesse Ackerman 07:35.04
31 Garback Peter Ogden 07:37.26
32 Olson Aaron Scappoose 07:37.88
33 Jamison Aaron Ogden 07:38.09
34 McConnell Koby Ogden 07:44.05
35 Hester Koa WMMS 07:45.86
36 McBride Phillip N. Marion 07:52.68
37 Forbes Brit LOJHS 07:53.57
38 Slack Mason LOJHS 07:56.03
39 Brinck Brennan Waluga 08:03.23
40 Morales Richard RMS 08:04.11
41 Smith Eric   08:05.38
42 Palmer Casey Ogden 08:07.33
43 Dorsey Gus Waluga 08:08.90
44 James Thomas Ogden 08:13.73
45 Davison Casey Waluga 08:21.40
46 Cook Jason LOJHS 08:32.08
47 Chasteen Chris Ackerman 08:39.76
48 Zahniser Rich LOJHS 08:46.70
49 Smith Kevin Ackerman 08:52.01
50 McNamee Chris LOJHS 09:12.09
51 Bolton Robert N. Marion 09:13.61
52 Hunnicutt Bryan N. Marion 09:21.32
53 Smith Christian WMMS 09:36.11
54 Hartman John Waluga 09:45.55
55 Slagowski Jeff Scappoose 09:46.66
56 Mahedy Drew LOJHS 09:47.54
57 Lim Dong Ha Waluga 11:30.05

8th Grade Girls -- 2000 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Shay Nicole CMS 08:33.87
2 Ball Jenna Scappoose 08:47.83
3 Palmer Megan Scappoose 08:48.39
4 Snelling Melissa HBLee 08:48.54
5 Higgins Jean Ackerman 09:18.04
6 Guerrero Elizabeth   09:32.47
7 Phillips Sade RMS 09:38.74
8 Dody Brittany   09:42.28
9 Boyer Berlin   09:53.40
10 Kane Lauren HBLee 09:59.62
11 Decourcey Michelle   10:02.30
12 Sladky Ashley RMS 10:08.46
13 Pavlenko Liliya HBLee 10:12.04
14 Douglass Angela Ogden 10:14.15
15 Elliott Molly Ogden 10:37.21
16 Flores Gabbi Waluga 10:49.87
17 Gregory Whitney Waluga 10:53.14
18 Hammond Brittney N. Marion 11:18.14
19 O'Halloran Signe Ogden 11:48.96
20 Westphal Amy Ackerman 12:16.92
21 Latham Michelle LOJHS 12:24.65
22 Fay Heather   12:24.84

8th Grade Boys -- 2000 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Brands Dennis Ackerman 06:58.74
2 Osborne Quinton   07:13.19
3 Sommer Luke Ackerman 07:25.45
4 Jannsen Joey HBLee 07:28.84
5 Witzig Joseph Ogden 07:35.40
6 Haygen Andy Scappoose 07:39.69
7 Thomsen Jake Ackerman 07:49.29
8 Albers Jake   07:53.01
9 Cardwell Abe Ogden 07:56.23
10 Barsocchini RJ LOJHS 08:06.10
11 Benson Santiago HBLee 08:08.96
12 Semerikov Moses French Prairie 08:10.17
13 VanAcker Ty Ackerman 08:11.52
14 Streit Solomon Ogden 08:14.79
15 Weight Willis Waluga 08:17.51
16 Hendryx-Korpi Duncan Scappoose 08:17.85
17 Frey Tyler LOJHS 08:26.52
18 Abraham John Ackerman 08:42.79
19 Abraham William Ackerman 08:47.49
20 Maunu Chris   08:51.55
21 Burke Chris Ackerman 09:03.57
22 Salomon Ari Waluga 09:13.02
23 Everett Jeremy Ogden 09:14.52
24 Shrewsburg Corey Scappoose 09:16.53
25 Banninga Cam Waluga 09:23.29
26 Sturm Joel LOJHS 09:27.01
27 Hummel Kyle LOJHS 09:41.49
28 Bipperman KC   09:43.40
29 Eric   LCS 09:49.62
30 Stotts David Scappoose 09:51.96
31 Pinkston Ryan HBLee 09:53.50
32 Lemons Scott LOJHS 10:26.59
33 Potwin Alex LOJHS 10:45.52
34 Dannen Jake Ogden 10:51.90
35 Tramel Michael   10:54.98
36 Heft Damian Scappoose 10:56.69
37 Broyles Mark   10:59.09
38 Robinson Tim French Prairie 11:27.46
39 Randall Chad LOJHS 11:28.21
40 Winner Michael Ackerman 11:30.69
41 Whitfield Eric Scappoose 11:54.45
42 Glenn Kevin LOJHS 12:08.82

Links

Athletic.net

DyeStat

Border Clash

OSAA XC

Youth Runner

Downloads

 

 

Website last modified: Tuesday, October 04, 2011 08:58:57 AM