Home

Schedule

History

Athletes

Results

Middle School

Photos

Coach Tom Millbrooke

Contact us

 

League 2002 Pre District Meet - Wednesday, September, 2002

 

Results: 6th Girls / 6th Boys / 7th Girls / 7th Boys / 8th Girls / 8th Boys

Course: 6-7 Grade runs 1600 Meters, 8 Grade runs 2000 Meters

Past Results

2010 Preview

2009 Preview/League Meets/Districts

2008 Preview/Districts

2007 Districts/Oct17/Oct10/Oct2/Preview | 2006 Preview/Oct4/Districts

2005 Districts/Preview | 2004 Districts/Preview | 2003 Districts/Preview

2002 Districts/Preview | 2001 Districts/Preview | 2000 Districts/Preview

1999 Districts/Preview

6th Grade Girls -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 McGraw Jamie Canby 07:11.60
2 Greco Sarah HB Lee 07:55.99
3 Criello Kristina HB Lee 08:05.30
4 Barton Hannah Canby 08:38.23
5 Hewitt Erin Life Christian (LCS) 08:49.44
6 Emch Brittany RMS (Reynolds) 09:02.88
7 VanAcker Lindsay Canby 09:13.77
8 Schmid Holly Canby 09:42.18
9 Stillwell Elizabeth Walt Morey MS 10:25.73
10 Cosio Hillary Walt Morey MS 10:25.95
11 Delude Mariah Walt Morey MS 12:47.24
12 Linebarger Phoebe Life Christian (LCS) 13:23.21

6th Grade Boys -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Howard Ryan Canby 06:26.61
2 Ostlund Brendan Canby 06:32.81
3 Salo Spencer Canby 06:39.67
4 Madeira Paul Canby 06:47.84
5 Rohm Mike Canby 06:48.44
6 Workman Billy Canby 07:09.13
7 Howlan Cody Walt Morey MS 07:13.57
8 LaValley Dustin Walt Morey MS 07:13.90
9 Philmalter Izak RMS (Reynolds) 07:14.22
10 Coble Gavin Canby 07:52.86
11 Dickson Jesse Walt Morey MS 08:18.31
12 Vandiver Evan Canby 08:34.21
13 Feely Zachary Canby 08:42.42
14 Willey Grant Walt Morey MS 08:52.64
15 Fargher Kraig Canby 08:53.55
16 Tasner Christopher Walt Morey MS 09:14.59
17 Christian Cody Walt Morey MS 09:16.67
18 Cason Alex Walt Morey MS 11:01.98
19 Wallace Mike Walt Morey MS 11:02.11
20 Weaver Josh Walt Morey MS 17:25.00

7th Grade Girls -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Raines Natasha Walt Morey MS 06:37.43
2 Aaberg Lizy Lake Oswego 06:43.86
3 Dale Brittany Waluga JHS 06:49.08
4 Dettmann Michelle Centennial MS 06:58.06
5 Wagner Lindsay Waluga JHS 07:16.45
6 Smith Teonna Scappoose 07:21.74
7 Merchant Anjie Waluga JHS 07:36.17
8 Locke Nikki Life Christian (LCS) 07:40.91
9 Tune Kim Walt Morey MS 07:46.44
10 Worley Kayla Scappoose 07:53.91
11 Rittenhouse Emily Centennial MS 07:56.04
12 Ceballos Kayla Scappoose 07:58.68
13 McCollum Ashley Scappoose 08:03.31
14 McDaniel Kerri Walt Morey MS 08:04.37
15 Hale Megan Scappoose 08:14.26
16 Iselen Megan Gardiner 08:27.65
17 Haas Brittania Centennial MS 08:34.35
18 Piazza Hanna  Lake Oswego 08:39.15
19 Culver Jessica Canby 08:41.41
20 Ordway Annie Waluga JHS 09:00.38
21 Conner Ariel Centennial MS 09:02.30
22 Iredale Trish Waluga JHS 09:06.49
23 Dettra Stephanie Gardiner 09:10.78
24 Willcox Cassie Centennial MS 09:12.65
25 Hebert Kel-anl Ogden 09:13.04
26 James Sarah Ogden 09:14.58
27 Louthan Kayla Scappoose 09:18.59
28 Schmidt Kate Walt Morey MS 09:45.39
29 Simonson Katie RMS (Reynolds) 10:22.54
30 Douglass Karyna Walt Morey MS 10:36.94
31 Brennan Emily Waluga JHS 10:42.40
32 Karkaren Kirsten Waluga JHS 10:46.22
33 Bjorklund Sarah Ogden 10:49.35

7th Grade Boys -- 1600 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Kepsel Aaron Ogden 06:13.10
2 Elliott Tyler Waluga JHS 06:16.90
3 Quincy Adam Canby 06:29.25
4 Kuppenbender Kris Canby 06:36.71
5 Petshow Nick Canby 06:40.77
6 Simpson Alex Lake Oswego 06:45.55
7 King Alex Ogden 06:57.09
8 Smith Brian Canby 06:58.10
9 Paris Nico Gardiner 07:02.89
10 Halliday Eric Gardiner 07:06.58
11 VanTassel Nick Canby 07:10.83
12 Rehberg Alex Centennial MS 07:11.69
13 Williamson Jacob Centennial MS 07:15.84
14 Sauvain Travis Canby 07:16.08
15 Downs Logan Canby 07:29.15
16 Chapman Travis Walt Morey MS 07:30.97
17 Henley Tanner Waluga JHS 07:31.14
18 Britton Steven Lake Oswego 07:33.73
19 Ekleberry Kevin Gardiner 07:34.25
20 Mitchell Tyler Waluga JHS 07:35.84
21 Rikhi Rishi Waluga JHS 07:35.99
22 Boston Matt Waluga JHS 07:41.50
23 Smith Andrew Scappoose 07:47.56
24 Bumet Travis Centennial MS 07:51.64
25 Lind Peter Lake Oswego 08:09.05
26 Williams Bryce Canby 08:11.67
27 Allerman Lucas Ogden 08:12.88
28 Wells Matt Walt Morey MS 08:14.19
29 Williams Ryan Waluga JHS 08:25.45
30 Gaines Brian Centennial MS 08:36.11
31 Lynch Zach Ogden 08:57.25
32 Rogers Adam Centennial MS 09:03.20
33 Garcia Jason Canby 09:04.02
34 Jamison Chuck Gardiner 09:41.42
35 Huffine Shane Centennial MS 10:10.95
36 Wampach Brian Centennial MS 10:14.94
37 Conradt Jeffrey Canby 10:38.71
38 Mainird Kyle Canby 10:58.38
39 Raujol CJ Gardiner 11:57.33
40 Gates Jordan Ogden 12:02.25
41 MacIntosh Dalton Gardiner 12:30.89

8th Grade Girls -- 2000 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Gekelman Anna HB Lee 08:29.99
2 Frogge Molly Scappoose 08:43.58
3 McCoy Kelsey Centennial MS 08:44.03
4 Johns Nicole Waluga JHS 08:45.64
5 Shay Rachel Centennial MS 09:08.67
6 Peirce Emily Canby 09:11.25
7 Witter Kelsey HB Lee 09:25.30
8 Overby Juli Scappoose 09:33.64
9 Denecke Anna Lake Oswego 09:37.32
10 Tkebuchava Anna Centennial MS 09:42.00
11 Huston Denise Canby 09:56.79
12 Duncan Sam Canby 09:58.12
13 Mumm Monique Gardiner 09:59.49
14 Reeves Helen Lake Oswego 10:16.36
15 Jenkins Samantha Gardiner 10:20.20
16 Knight Brittany HB Lee 10:21.25
17 Bowyer Nikki Scappoose 10:22.35
18 Stone Nissa Ogden 10:28.53
19 Valencia Kris Canby 10:32.21
20 Glimpse Minday Ogden 10:44.42
21 Knutson Karla Life Christian (LCS) 10:51.94
22 Heard Lauren Ogden 10:57.92
23 Banks Angela HB Lee 11:25.25
24 Harris Tahira Scappoose 11:42.84
25 Iverson Shyla Scappoose 11:45.78
26 Collins Jessica Gardiner 11:57.74
27 Averett Dawn Scappoose 12:27.26
28 Hernandez Kendra Gardiner 12:34.69
29 Levinson Erika Lake Oswego 12:58.83
30 Ryan Nikki Ogden 13:26.03
31 Holderfield Katie Ogden 14:10.17
32 McGinnis Erica Ogden 14:16.51

8th Grade Boys -- 2000 Meters

Pl LastName FirstName School Time
1 Kaufman Chase Centennial MS 06:41.83
2 Coleman Sean Canby 06:53.94
3 Canary Chris Lake Oswego 07:24.38
4 Wester John Ogden 07:27.57
5 Lea MacAdam Lake Oswego 07:34.15
6 Raines Joshua Canby 07:36.83
7 Conerly Tom Waluga JHS 07:39.46
8 Miller Josh Centennial MS 07:47.21
9 Coffey Sam Lake Oswego 07:53.24
10 Larson Jeff Waluga JHS 07:55.16
11 Ainge Landon Lake Oswego 08:02.59
12 Balter Andrew Waluga JHS 08:20.28
13 West Steven RMS (Reynolds) 08:24.62
14 Harper Travis Ogden 08:26.22
15 Brinck Gavin Waluga JHS 08:29.68
16 Anderson Kyle Canby 08:30.14
17 Dodge Russell Canby 08:34.59
18 Merrifield Ryan Canby 08:46.10
19 Allen Tommy Lake Oswego 08:47.33
20 Partlow Aaron Gardiner 09:10.70
21 Inahara Ryan Canby 09:11.74
22 Williamson Kyle Centennial MS 09:23.70
23 Zank Aaron Canby 09:24.60
24 Farmer Chris Lake Oswego 09:25.68
25 McIntire Daniel Canby 09:30.41
26 Davidson Ryan Waluga JHS 09:33.93
27 Weese Kyle Gardiner 09:38.34
28 Skinner Colin Centennial MS 09:44.93
29 Sweet Michael Ogden 09:49.72
30 Meshel Austin Scappoose 09:53.23
31 Randall Dave Waluga JHS 09:55.63
32 Marquez Luke Waluga JHS 09:56.43
33 Fonseca Paul RMS (Reynolds) 10:00.04
34 Battilega Chris Canby 10:02.26
35 Engel Eddy HB Lee 10:14.57
36 Craig Dan Scappoose 10:35.80
37 McConville Richard RMS (Reynolds) 10:38.11
38 Ackerson Jordan Waluga JHS 10:40.19
39 Holstine Rikyle Centennial MS 10:43.24
40 Higgins Patrick Canby 10:56.39
41 Craig David Scappoose 11:05.59
42 Brow Ross Canby 11:08.46
43 Douglass Jonathan Walt Morey MS 13:20.38
44 Hobuss Andrew Centennial MS 15:48.00

Links

Athletic.net

DyeStat

Border Clash

OSAA XC

Youth Runner

Downloads

 

 

Website last modified: Tuesday, October 04, 2011 08:58:57 AM